dodano 2011-05-20 r. przez admin

Jak uzyskać NIP EU?

NIP europejski zaczął obowiązywać wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Jest numerem podatnika VAT stworzonym na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego, stąd zwany jest numerem VAT UE.


Komu ten numer może być przyznany? Otóż jego posiadanie obejmuje tych podatników, którzy prowadząc swoją działalność gospodarczą mają kontakty handlowe z firmami z krajów należących do Unii Europejskiej. Aby uzyskać NIP europejski należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o nadanie numeru NIP EU. Warto dodać, że musi to być urząd właściwy ze względu na miejsce rejestracji podatnika VAT. Nie należy się martwić praktyczną niedogodnością nowego numeru – nie będziemy musieli specjalnie się starać, aby go ponownie zapamiętać. NIP EU będzie się różnił od starego numeru jedynie dodatkowymi literkami PL. Jego nadanie zaś odbędzie się po uprzednim zgłoszeniu aktualizacyjnym VAT-R. Oba formularze – VAT-R oraz VAT-R.UE możemy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.


Chcąc zastosować zerową stawkę VAT należy uważać – jeżeli firma, z którą współpracujemy jest z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, to wpierw należy dowiedzieć się, czy nasz kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Jeżeli tego nie dopilnujemy, możemy ponieść karę za zastosowanie zerowej stawki VAT. W związku z tym oczywiste jest, że nasi dostawcy również będą żądać przedstawienia odpowiednich potwierdzeń. My także mamy możliwość weryfikacji otrzymanych danych poprzez sprawdzenie ich w powszechnie dostępnej bazie informacji o podatnikach VAT, znajdującej się chociażby na stronie Unii Europejskiej. Takie informacje możemy znaleźć także gdzie indziej, gdyż bazy podatników prowadzone są przez wszystkie kraje z UE.


 


Komentarze:

 • 22/09/2011 przez gosc (vies)

  Dla zainteresowanych podam, że tutaj: http://zmianywpodatkach.pl/vies-hurtowa-weryfikacja.html znajduje się formularz gdzie jednorazowo zweryfikować można kilkadziesiąt numerów VAT .

 • 24/09/2011 przez gosc (anonymous)

  Nie jest tak kolorowo: http://www.epodatnik.pl/index.php/home/s-news/132-s-newsy/13441-bez-nip-ue

 • 01/07/2012 przez gosc (użytkownik)

  Więcej o tym jak weryfikować numer VAT kontrahenta: http://zmianywpodatkach.info/system-vies.html

 • 10/09/2012 przez gosc (Michal)

  sprawdzić nip eu mozna tu http://www.europawegiel.com/pl/nip

 • 18/09/2013 przez gosc (ktoś)

  najlepsza strona to: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Dodaj komentarz