dodano 2011-09-02 r. przez admin

Samozatrudnienie - czy to się opłaca?

Co lepsze: samozatrudnienie czy praca na etat?

Wielu ludzi zapewne nie raz zastanawiało się co opłaca się bardziej – samozatrudnienie czy praca na etacie? Otóż z badań wynika, że bardziej opłacalna jest praca na etat niż tak ostatnimi czasy promowane samozatrudnienie.


Praca na etat lepsza od samozatrudnienia!

 

Samozatrudnienie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej bywa o wiele bardziej ryzykowne niż stała praca. Przedsiębiorca bowiem musi liczyć się z tym, że cała firma jest „na jego głowie” i to on musi ponosić wszelkie koszta związane z jej działalnością.

 

Głównym kosztem, jak ponosi samozatrudniający się są składki na ubezpieczenia społeczne. Co miesiąc przedsiębiorca musi płacić co najmniej 340 złotych, zaś po dwóch latach kwota ta wzrasta prawie dwukrotnie. Osoby, które są zatrudnione na etat również muszą płacić składki na ZUS, jednak są one dla nich mniej odczuwalne, ponieważ wiedzą, jaką kwotę netto otrzymają na konto. Pracodawcy zaś płacą składki za 60 % swojego wynagrodzenia, co wiąże się też z tym, że otrzymają mniejszą emeryturę...

 

Samozatrudniający się, jeśli w przypadku choroby lub macierzyństwa chce skorzystać z pomocy ZUS-u musi dodatkowo płacić co miesiąc składkę w wysokości 46,25 złotych. Zasiłek natomiast przysługuje nu dopiero wtedy, gdy przed pójściem na zwolnienie opłacał terminowo składki przez 90 dni. Jeśli choć raz się spóźnił, naliczanie zostaje uruchomione od nowa. Samozatrudniającym się jednak matkom, które idą na urlop macierzyński i wychowawczy okres ten nie wliczany jest do płacenia na ZUS składek. Matkom na etacie czas ten uznaje się za okres składkowy.

 

Samozatrudniający musi także liczyć się z tym, że będzie musiał ponosić koszty związane z księgowością. Koszt płacenia biuru rachunkowemu wynosi minimum 200 złotych miesięcznie.

 

Przedsiębiorca też w przeciwieństwie do pracownika na etacie nie może skorzystać z płatnego urlopu, który u osób na etacie wynosi od 21 do 26 dni. Przedsiębiorca natomiast sam może określić czas swojej pracy i długość urlopu. Nie przysługują mu jednak prawa, dotyczące zatrudnianych pracowników, czyli prawo do przerwy obiadowej czy tygodniowego limitu godzin.

 

Samozatrudniający musi pamiętać o tym, że rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej ponosi ryzyko gospodarcze. Ponosi również odpowiedzialność za rezultat pracy osób trzecich.

 

Korzyści samozatrudnienia

 

Zaletą samozatrudnienia natomiast jest możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym ulgi na dzieci oraz opłat za internet, a także zmniejszanie wysokości swoich podatków poprzez wliczanie miesięcznych kosztów wydatków. Zakupy firmowe więc zmniejszają podatek przedsiębiorcy, ale również mogą być tańsze o podatek VAT (22%), czyli o 1/5 !

Komentarze:

  • 22/10/2013 przez gosc (młoda mama)

    Najkorzystniejszą formą jest samozatrudnienie połączone z pracą na umowę zlecenie lub o dzieło. Dodatkowe źródło dochodu pozwala przetrwać okresy, kiedy mamy mniej zleceń dzięki czemu nie musimu łapać każdego klienta jaki nam się trafi (również tego na granicy opłacalności lub poniżej). Z kolei samodzielne opłacanie przez nas składek powoduje, że taką umowę zlecenie lub o dzieło otrzymamy łatwiej. Sztuka takiego prowadzenia działalności wymaga przede wszystkim przytomności umysłu, stałego panowania nad kosztami działalności. Obecnie można je znaczenie zmniejszyć np. przechodząc na księgowość on-line. W ten sposób możemy zaoszczędzić od 100 zł wzwyż miesięcznie. Wśród wielu programów oferujących księgowość on-line, przodujący na rynku jest nagrodzony przez PC World program szybkafaktura.pl. Wspominam o nim, poinieważ nadaje się do każdego rodzaju działalności, w tym również transportowej (kilometrówka) i związanej np. z prowadzeniem hurtowni (moduł magazynowy). Tych dwóch elementów często brak w innych programach. Połączenie samozatrudnienia o zminimalizowanych kosztach z pracą na umowę zlecenie jest szczególne korzystne dla młodych matek, które potrzebują bardziej elastycznego czasu pracy i nie zawsze są wstanie pracować na etacie.

  • 24/10/2013 przez gosc (oremus)

    Nie tylko młode matki łączą umowę zlecenie a nawet etat z działalnością gospodarczą. To bardzo popularne w środowisku reklamowym i wśród wszelkiej maści freelancerów. Co do księgowości, jednak uważam, że stacjonarne biuro księgowe daje większe poczucie bezpieczeństwa głównie dlatego, że księgowi odpowiadają przed Skarbówką za to, co mam w dokumentach, ale rozumiem chęć ograniczenia kosztów.

Dodaj komentarz